Tetanoz Aşısı Nedir? Tetanozun Belirtileri3 Dakika Okuma Süresi

Tetanoz Aşısı Nedir? Tetanozun Belirtileri

Yunanca tetanos yani kasılma kelimesinden gelen tetanoz, Clostridium tetani denen bakterinin üremesinden kaynaklanan ve ölümcül olabilen bir sinir sistemi hastalığıdır. Tetanozun klinik özellikleri çok uzun senelerden beri bilinmektedir. Antik Mısır’da M.Ö. 1600 senelerine ait el yazmalarında ve Hipokrat’ın Antik Yunan dönemine ait yazılarında (M.Ö. 400), tetanoz insanlara sorun çıkarmaya devam etmektedir. Eğer düzenli aşı olmazsanız ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Klinik olarak tetanoz 4 formda gözlenir. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Jeneralize (yaygınlaşmış) tetanoz: En sık gözlenen formdur ve hipertansiyon, taşikardi, terleme, çene kilitlenmesi gibi semptomlarla birlikte gözlenir.

Neonatal tetanoz: Yenidoğanlarda, özellikle göbek bağına steril olmayan uygulamalar yapılan kültürlerde, gözlenir. Yenidoğanlarda sinir hücreleri daha kısa olduğu için hastalığın inkübasyon süresi daha kısadır.

Sefalik tetanoz: Özellikle kafa travmalarından sonra gözlenen cinsidir. Kraniyal sinirleri tutabilir.

Lokal tetanoz: En az gözlenen tetanoz formudur. Sadece tek kas grubunda gözlenebilir. Daha sonra jeneralize tipe ilerleyebilir.

Tetanoz Neden Olur?

Normalde toprakta ve memeli hayvanların bağırsaklarında yaşayan Clostridium tetani bakterisi ya da sporları, insan vücuduna bir yaralanma ya da sıyrık ısırılma gibi sürtünme sonrası, kana karışıp üremeye başlarsa tetanoz olursunuz. Clostridium tetani bakterisinin inkübasyon süresi ortalama 8 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre 3-21 gün arasında değişebilir. Bakteri vücutta metalloproteaz tetanospazmin denen bir toksin üretir. Bu toksin omurilik ve beyin köküne ulaştığında buradaki sinir hücrelerinin iletimini bozar. Bozulan iletim sonrasında kişide istemsiz kasılmalar gözlenir.

Tetanoz aşısı

Tetanozun Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? Belirtileri nelerdir?

Tetanozun belirtileri:

 • Çene kaslarında spazmlar ve sertlik,
 • Ense kaslarında sert olması ve ağrı,
 • Yutkunma zorluğu,
 • Karın kaslarında sertlik,
 • Çok hafif uyaranlarda bile (yüksek ses, fiziksel temas, ışık) acı verici ve dakikalar süren spazmlar,
 • Ateşlenme ve yüksek ateş,
 • Terleme ciddi su kaybı,
 • Yükselmiş kan basıncı (yüksek tansiyon),
 • Hızlı kalp atışı olarak sıralanabilir.

Tetanoz Teşhisi Nasıl Konulur?

Tetanoz özel bir testi yoktur. Muayene ve kan testi gibi yöntemlerle hekim tarafından teşhis edilebilir. Detaylı muayene ve yakın tıbbi geçmiş hikayesi alındıktan sonra hekim teşhisi koyabilir.

Tetanozun Tedavi Yöntemleri

Tetanoz hastalığını tedavi edilebilecek kesin bir ilaç yok. Bunun nedeni tetanoz toksininin sinir uçlarına bağlanması durumunda çözülmesinin iyileşmesinin ihtimali yoktur. Bu nedenle, tam iyileşme yeni sinir uçlarının gelişimi sonrasında olur; bu da aylar alabilir. Yine de doktorunuz tetanozun ilerlemesini durdurmak ve semptomları hafifletmek için size bir çok tedavi uygulayabilir. Tetanozla başa çıkmak için yardımcı tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yara temizlenmesi: Yara pansumanı yapılır. Ayrıca ölü dokular Clostridium tetani bakterisinin üremesine neden olduğu için yara ölü dokulardan arındırılır.
 • Antitoksin: Tetanoz immünglobülini denen bir antitoksin, henüz sinir dokusuna bağlanmamış serbest dolaşan tetanoz toksinlerine bağlanarak, bunların sinir hücrelerine bağlanmasını ve hastalığın ilerlemesini durdurabilir.
 • Antibiyotikler: Tetanoz bakterisi ile savaşmak için enjeksiyon ya da hap şeklinde antibiyotikler reçete edilir.
 • Aşı: Aşı sadece tetanozdan korunmak için değil, tetanoz teşhisi alan hastalara da uygulanır.
 • Sakinleştiriciler: Kas spazmlarını önlemek için çok kuvvetli kas gevşetici ve sakinleştiriciler reçete edilir.
 • Diğer ilaçlar: İstemsiz olarak kasılan kasların aktivitelerini düzenlemek için magnezyum sülfat, beta blokerleri gibi ilaçlar reçetelenebilir.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE YANIT VER!
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
3 Dakika Okuma Süresi">
Tepkiniz Alındı 🙂"Tetanoz Aşısı Nedir? Tetanozun Belirtileri Bir kaç saniye önce

Benzer İçerikler Bunlar İlginizi Çekebilir veya Arama Bölümünden Arama Yapabilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir