Ekran Kartı ve PSU İlişkisi Neden Önemli?4 Dakika Okuma Süresi

Ekran Kartı ve PSU İlişkisi Neden Önemli?

Ekran kartları ve Power Supply (PSU) ilişkisi evet bugün ondan bahsedeceğiz. Güç kaynakları bilgisayarlarımızın aslında en önemli parçalarıdır. Bunu arabanın motoru gibi düşünebilirsiniz. Çünkü arabanın da çalışması için belirli bir gücü üretecek motora sahip olması gerekir. Bilgisayarımızda bunun gibi çalışması için belirli bir güce ihtiyaç duyar. Bunu direk 220V prizinden alamaz malesef. Bu yüzden kasalarımızın içinde genelde en altta yada en üstte hantal ağır ve fanlı bir kutu bulunur. Biz buna güç kaynağı diyoruz.

Ekran kartı ve PSU ilişkisi

Ekran Kartı mı Daha Önemli? Güç Kaynağı mı Daha Önemli?

Bu soru nedense aklıma tavuk mu yumurtadan çıkar yoksa yumurta mı tavuktan sorusunu getirdi. Şaka bir yana aslında bilgisayarın çalışması için en önemli ve ilk parçanın güç kaynağı olduğunu söylemiştik. Ekran kartlarının tam performans ve verdiğimiz parayı haketmesi için PSU yani güç kaynağımızın da iyi olması gerektiği bir gerçek. Çünkü bir ekran kartı çalışmak ve maksimum performansına çıkması için güç kaynağına üzerine baskı uygular. Tüm gücü PSU yani bir diğer deyişle elektrik faturanıza bindirir. Bu yüzden ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun elinizde PSU olarak iyi bir ürün yoksa malesef istediğiniz performansı alamayacaksınız.

Ekran Kartı ve Elektrik Değerleri

Ekran kartları bilgisayarların önemli elektrik kullanan parçalarıdır. Günümüzde çıkan ekran kartlarının ne kadar elektrik çektiğini gösteren bir tablo aşağıya ekliyorum.

Ekran kartları elektrik

Elektrik yani güç kaynağının sağladığı elektrik ne kadar iyi olursa bilgisayarınız o kadar dar boğaza girmez. Eğer bu anlattıklarımız karşılanmaz ve kötü bir PSU sahibi iseniz bilgisayarınız oyunlarda kapanabilir veya donmalar yaşayabilirsiniz. Bu oyunun çektiği güce ve bilgisayarın performansına bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

ekran kartı ve psu

POWER SUPPLY +80 PLUS Nedir?

Normalde güç kaynaklarımızdan %80 oranında bir performans alırız ve %20 aslında bize verimsiz enerji olarak sistemden atılmaktadır. Güç kaynağımız harcadığı enerjinin tamamını sisteme veremez, bir kısmını ısıya dönüştürür. Gelişen teknoloji ve çağın gereksinimi dolayısıyla artık +80 Plus yani %80 üzerinde bir güç almak mümkün.

power supply

Neden Önemli Bu +80 Plus?

80+ Plus Sertifikaya sahip olmayan bir güç kaynağı gerektiğinden fazla elektrik çeker. Sonuçta verimsizlik ve boşa giden elektrik meydana gelir. Böyle olunca fazladan elektrik faturası ortaya çıkar. Böyle olunca sertifika ne kadar iyi olursa verimlilikte o kadar iyi olacaktır hem cebinizi hem bilgisayarınızı koruyabilirsiniz. Bu sertifikalar kendi içlerinde verimliliklerine göre ayrılmaktalar. Kısaca bu değerler ile açıklayabiliriz ;

%80 = 80+ Sertifika sahibi ama verimsiz
%85 = 80+ Bronze Sertifika
%89 = 80+ Silver Sertifika
%92 = 80+ Gold Sertifika
%94 = 80+ Platinum Sertifika
%96 = 80+ Titanium Sertifika

Güç Kaynağı Power supply

Dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise 80+ sertifika demek her zaman iyi demek değildir. Ucuz ürünler ve bilinmedik markalara yönelmemelisiniz. PSU dediğimiz gibi bilgisayarın en önemli parçasıdır. Bilgisayarınız toplamadan önce ne kadar güç ihtiyacı olacağına buradan ölçebilirsiniz.

Sormak istedikleriniz için bize yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE YANIT VER!
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
4 Dakika Okuma Süresi">
Tepkiniz Alındı 🙂"Ekran Kartı ve PSU İlişkisi Neden Önemli? Bir kaç saniye önce

Benzer İçerikler Bunlar İlginizi Çekebilir veya Arama Bölümünden Arama Yapabilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir